Potężny Subwoofer DIY z Głośnikami 21 cali: Tajniki Konstrukcji, Bas 10 Hz!

Okej, więc mamy gotowe 21-calowe głośniki. Przeprowadzimy teraz test odpowiedzi częstotliwościowej na tych głośnikach, aby zobaczyć, co się dzieje. Zacznijmy od 10 Hz. Wiem, że słyszysz, jak coś drży tutaj, ale ilość energii, która się uwalnia, jest niesamowita. Oh, jest 20 Hz. Po prostu to czujesz w brzuchu. To szaleństwo! To trzęsie, a przecież głośniki nie są ustawione na bardzo wysoki poziom głośności. Teraz 30 Hz – całe pomieszczenie nabiera energii. Czuję to wszędzie wokół mnie. To naprawdę dziwne uczucie, czegoś takiego jeszcze nigdy nie doświadczyłem w tym pomieszczeniu. A 40 Hz to po prostu szaleństwo. Pokażemy wam, jak to zbudować.

Ten projekt zaczęła teoria. Teoria zakładała, że mogę wziąć duży subwoofer 21 cali i umieścić go w bardzo małej stalowej obudowie, uzyskując równie potężne rezultaty, co przy dużo większej obudowie, ale z mniejszym subwooferem, na przykład 18 cali. Ta koncepcja opierała się na teorii o korzyściach wynikających z akustyki pomieszczenia. Jeśli z tym nie jesteś obeznany, stworzyłem pełne wideo na ten temat, więc koniecznie sprawdź tutaj. Aby ta teoria zadziałała, musiałem znaleźć odpowiedni subwoofer, co rozpoczęło moje poszukiwania. Po przejrzeniu wielu 21-calowych głośników trafiłem na tego – to 21-calowy głośnik firmy SB Audience, model Rosso 21 SW 800. Ten głośnik idealnie spełniał moje oczekiwania. Po przemodelowaniu go i zastosowaniu trochę cyfrowego przetwarzania sygnałów (DSP), zauważyłem, że powinienem móc uzyskać płaską odpowiedź aż do 20 Hz w moim pomieszczeniu, przynajmniej w teorii. Aby jednak mieć pewność, że ta teoria sprawdzi się w praktyce, musiałem ją zrealizować. Kiedy mówię o małej obudowie, naprawdę mam na myśli niewielką. Ta obudowa ma zaledwie około 6 centymetrów sześciennych, chociaż zewnętrznie ma 8 centymetrów sześciennych – to pudełko o wymiarach 60 cm x 60 cm x 60 cm. Zaprojektowałem je w programie SketchUp, co okazało się strzałem w dziesiątkę, bo mogłem bezpośrednio przenieść ten model do mojego programu CNC i zacząć go wycinać. Teraz, kiedy nadszedł czas do budowy, wydrukowałem plany budowy (które znajdziesz w opisie filmu) i udałem się do warsztatu. Mimo że to projekt niewielki, potrzebowałem około dwóch płyt MDF, głównie ze względu na usztywnienia i przednią ścianę. Dosyć gadania, czas na cięcia. Dziękuję.

Usztywnienia w tej konstrukcji mają ogromne znaczenie. Głośnik 21 cali generuje dużo ciśnienia, a to ciśnienie próbuje przesunąć ściany obudowy na zewnątrz, co z kolei wpływa negatywnie na czystość dźwięku i może powodować niechciane rezonanse. Jednym z atutów obudowy zamkniętej jest możliwość uzyskania znacznie niższej grupy opóźnienia, co przekłada się na bardzo czyste brzmienie subwoofera. Chociaż chciałbym powiedzieć, że wszystko poszło gładko po sklejeniu, niestety tak nie było. Za pierwszym razem, gdy sklejono obudowę, ściany były trochę za ciasne, co sprawiło, że sam proces był trudniejszy niż powinien być. Po wprowadzeniu pewnych korekt, drugie sklejenie – druga obudowa – poszło już znacznie sprawniej. [Muzyka]. W przypadku tego głośnika będzie on umieszczony za ekranem w akustycznie przezroczystym kinie, więc nie muszę się zbytnio martwić widocznością, ale to nie znaczy, że nie zależy mi na estetyce. Po każdym sklejeniu pudełka trzeba je odpowiednio oszlifować, a ilość pracy zależy od tego, jak dokładnie skleiłeś elementy. Skorzystałem z papieru ściernego o dużej ziarnistości i przeszlifowałem obudowę, aż uznałem, że jest dostatecznie gładka. Jednej rzeczy nie widziałeś mnie robiącego – nie wywierciłem otworu na podłączenie głośnika. Zdecydowałem się użyć połączenia Speakon – są to solidne połączenia, które blokują się na miejscu, co oznacza, że nie będą się ruszać nawet przy mocnym basie, co sprawia, że są moim ulubionym typem połączenia dla tak dużych subwooferów. Mimo to musiałem wyciąć otwór na to w jednej ze ścian bocznych, upewniając się, że nie koliduje z usztywnieniami. Ważne jest również, aby nie malować grubą farbą obszaru, w którym zagłębiamy głośnik czy połączenie Speakon, ponieważ w przeciwnym razie może to uniemożliwić ich prawidłowe umieszczenie.

Wziąłem tylko puszkę ze sprejem i pomalowałem je przed ostatecznym wykończeniem pudła. Exohide to prawdopodobnie najlepsza opcja dla głośników – działa jak powłoka na łóżko, maskując wiele błędów. Nie trzeba być ekspertem w wykańczaniu, ponieważ nakładanie jest proste, a unikalna faktura wygląda świetnie. Jednak trzeba uważać, aby nie dostawać się w zagłębienia, co może sprawić problemy przy instalacji głośnika lub złącza Speakon. To urządzenie jest ciężkie, użyłem dwóch arkuszy MDF, więc przenoszenie go było łatwiejsze z pomocą przyjaciela.

Po umieszczeniu w pomieszczeniu kinowym przyszedł czas na dokończenie prac. Przed instalacją subwoofera dodałem izolację Rock Soul w każdej przestrzeni, a dzięki odpowiedniemu usztywnieniu, nie potrzebowałem kleju – izolacja trzymała się miejscu. Następnie poprowadziłem przewód głośnikowy i połączyłem go z gniazdem Speakon. Ostatnim krokiem było podłączenie do wzmacniacza Crown XTi 2002 z wbudowanym DSP.

Następnie przyszedł czas na pomiary, aby sprawdzić rzeczywistą odpowiedź. Pomiar bezpośrednio przy subwooferze i w pozycji siedzącej pozwolił ocenić zysk pomieszczenia. Nawet bez DSP zaskakująco dobrze. Po dostosowaniu DSP udało się uzyskać płaską odpowiedź aż do 10 Hz, co daje niezwykłe wrażenia. Bas jest niesamowity – nie tylko subsoniczne częstotliwości, ale wszystkie. Przetestowany na filmach, subwoofer z 21-calowymi głośnikami to najlepszy i najczystszy bas, jaki słyszano w tym pomieszczeniu. Teoria o korzyściach z większych rozmiarów głośników okazała się prawdziwa, a zbudowanie czegoś podobnego jest godne polecenia.

Jeśli chodzi o teorię, wydaje się, że sprawdziła się doskonale. Zachęcam każdego, kto chce poczuć bas, do podjęcia się tego wyzwania.