DENON DN-S3700 – pierwsza recenzja

W Polsce DENON DN-S3700 pojawi się gdzieś w okolicach kwietnia 2009, a przez podwyżki cen w samym denonie i spadek wartości złotówki pewnie będzie kosztował w okolicach 4500zł … Jak na sterownik/odtwarzacz DJ mało to nie jest, tak więc trzeba go prześwietlić ;)

http://stagefield.eu/wp-content/uploads/HLIC/www.muzikanova.pl/static/obrazy/news/denon_630.jpg

Pierwsze wrażenie:
DENON-DJ – DN-S3700 jest wręcz ogromny. Ponieważ bylo jasno wiec nie widzialem za bardzo mrugajacych swiatelek i o „choinkowosci” nic wiecej nie powiem ;]

Wszystkie (procz play, cue i Search/Scrach mode) guziki sa plastikowe (przynajmniej takie mialem wrazenie) i wbrew temu co stylo napisal na podstawie jego filmiku nie strzelaja tak glosno. „Stukaja” dokladnie tak samo jak guziki z cdj1000 czyli w sam raz.

Platter – sporych rozmiarow (w koncu to 9″), metalowy i na prawde robi spore wrazenie.
Wyswietlacz – w CDJ1000 chyba jest o wiekszej rozdzielczosci nie mniej jednak wszystko czytelne i widac co gdzie i jak.

„Bliskie spotkanie 3 stopnia”:
Do kazdego z denonow dostalem po plycie z identycznymi kawalkami, wiec latwiej bylo porownac kazda funkcje.
Odczytanie plyty jest mniej wiecej podobne do  DNS3500 moze minimalnie krotsze. Utwory odpalaly sie wrecz natychmiastowo i uwaga mozna przewinac JOGiem caly kawalek bez gubienia buffora ( DENON DJ – DN-S 3500 jak wiadomo ma z tym problemy),
Play i CUE dzialaja tak samo jak u poprzednika czyli DENON lub OTHER, Stutter dziala jak powinien (tluklem chyba z 5min na roznych utworach i nic wszytko dziala jak trzeba). Z innymi przyciskami i galkami tez nie ma problemu, jedyny problem sprawialo mi znalezienie „przewijania” ktore teraz znajduje sie jak w CDJ po lewej stronie i bardzo latwo pomylic z przyciskami od zmiany wielkosci loopa za co minus dla denona.

Pitch:
W danych denona jest pomylka (albo ja cos zle ustawilem).
6% = skok o 0.02
10% = skok o 0.05 a nie 0.02
Sam pitch jest bardziej czuly niz ten w  DENON-DJ – DN-S3500 jednak jest zupelnie inny od cdj1000 (imo pitch z sl1210 jest najlepszy :P) i niestety dalej jest martwy punkt na ok 5mm przy obu koncach pitcha.
A teraz cos co baaardzo mnie rozzloscilo. Pitch dalej nie reaguje podczas dokrecania (czyli pionkowcy maja sie czego czepic). Dla mnie to zadnej roznicy nie robi nie mniej jednak ciagle cos co jest niedopracowane, w trybie SCRATCH wszystko jest jak najbardziej OK. Pitchbendy dzialaja tak jak dzialaly i nic wiecej tu nie mozna napisac.

Przewijanie i JOG:
Kolejna zla wiadomosc, przewijanie ciagle zostawia martwa cisze ale tym razem trwa to ok 0.5s dla CD jak i USB czyli niby lepiej ale jednak nie. Jest to znoscne i nie przeszkadza, choc musze stwierdzic ze cdj800 tez ma maly „gap” po przewiajniu – w DNS3700 jest to jednak zauwazalnie dluzsze).
Sam JOG zas stworzyl mi wiecej problemow niz przyjemnosci. Ustawienia joga w MENU dla opcji SCRATCH sa i wszystko zalezy od preferencji. mamy 33RPM i 45RPM i ponadto mozna ustawic ciag talerza LOW, MID, HI. Mi osobiscie najlepiej „dociagalo” sie na ustawieniach 45RPM/MID jednak to ciagle nie to samo co na gramofonie. Ale za to backspiny sa wrecz idealne
W trybie BEND jak juz napisalem wczesniej JOG blokuje prace pitcha, a przez swoja wielkosc i „wysokosc” dokrecanie jest wrecz irytujace. Otoz nie idzie zlapac taleza po bocznej sciance bo nie jest na tyle wysoki wzgledem wielkosci ogolnej a dokrecanie przez lapanie za vinyl ktory jest dosc sliski tez okazuje sie trudne. Stwierdzam ze dokrecanie jest trudniejsze niz w  DENON-DJ – DN-S3500 i to dosc sporo.

HOT START i AUTO LOOP
Auto Loop dziala identyczniej jak w cdj800 a wielkosc loopa mozna ustawic do 64beatow a hot starty po zapisaniu i zmiany kawalka po nacisnieciu wracaja natychmiastowo do zapisanego momentu. Do tego elementu nie mam zastrzezen i wszystko dziala tak jak powinno. Wywalenie samplera bylo dobrym posunieciem ze strony Denona.

USB:
Wzialem 1GB Pendriva z zapisanymi kawalkami pobranymi z Beatport i Juno. Player zaakceptowal pendrive w chwile i wczytanie zajelo mniej wiecej tyle co wczytanie plyty. To jednak nie jest problem gdyz po tym musimy wybrac kategorie w jakiej chcemy wyszukiwac kawalki co imo zajmuje na poczatku czas, ale po tej jednorazowej czynnosci (oczywiscie mozna to zmienic w kazdej chwili wystarczy odpowiednio sie cofnac do menu USB), przewijanie, i inne czynnosci dzialaja tak samo jak w opcji CD.
VBR nie sprawdzilem, zreszta nie znam sklepu ktory by sprzedawal kawalki w VBR no chyba ze Emule.
Nie mialem takze mozliwosci zobaczyc jak sprawuje sie opcja z pokazywaniem sciezki tracka (do tego trzeba miec odpowiedni soft od denona), wiec troszke szkoda ze player nie odczytuje togo sam.

MIDI:
Tu nie wypowiem sie nic bo do stacji gdzie byl zainstalowany SERATO podlączyli Vestax – VCI-300

Ocena koncowa:

(…) 6.5/10

Plusy:
+ Lepszy wyswietlacz z wieksza iloscia danych
+ BPM Counter pokazuje wartosci do 1/10 beata
+ Lepsze wykonanie przyciskow
+ Ustawienia plattera
+ Platter dla turntable’istow jest wrecz doskonaly
+ Loopy
+ USB i MIDI(?)
+ Pitch i lepszy zakres wzgledem rozdzielczosci

Minusy:
– Ciezko sie przyzwyczaic do dokrecania
– Przewijanie ciagle z martwa cisza (na ok 0.5s ale zawsze)
– Brak mozliwosci uzywania pitcha i pitch bendu/plattera jednoczesnie (kwestia gustu)
– Zmieniona wielkosc i umiejscowienie niektorych przyciskow
– Zbyt malo poprawek w stosunku do  DENON-DJ – DN-S3500

źródło: DENON DN-3700 na forum STAGEFIELD