Kolumny Głośnikowe Point Source i Horn: Nowoczesne Projekty dla Doskonałego Brzmienia

 1. Kolumny „Point Source”:
  • Idea: Kolumny „point source” starają się stworzyć jedno źródło dźwięku, które emituje wszystkie zakresy tonalne w jednym punkcie. W tradycyjnych systemach głośnikowych, różne głośniki odpowiadają za różne zakresy częstotliwości, co może prowadzić do problemów z fazą i lokalizacją dźwięku.
  • Zalety: Kolumny „point source” mają potencjał zapewnienia bardziej spójnego brzmienia, ponieważ dźwięki z różnych zakresów częstotliwości pochodzą z tego samego miejsca. To może poprawić lokalizację dźwięku i osiągnąć bardziej naturalne brzmienie.
  • Przykłady projektów: Jednym z popularnych projektów kolumn „point source” jest skonstruowanie kolumny, w której kilka głośników jest rozmieszczonych w taki sposób, aby ich fale dźwiękowe zbiegały się w jednym punkcie przestrzeni.

 1. Kolumny „Horn” (tuba akustyczna):
  • Idea: Kolumny „horn” wykorzystują konstrukcję typu Horn (tzw. tuby akustycznej) do kierowania i kontrolowania rozprzestrzeniania się dźwięku. Rożek działa jako przewodnik, który skupia dźwięk i kieruje go w określonym kierunku. Jest to szczególnie przydatne w systemach nagłaśniających, gdzie ważne jest skierowanie dźwięku w konkretnym kierunku.
  • Zalety: Kolumny „horn” mogą zapewnić większą efektywność energetyczną i lepszą dystrybucję dźwięku w dużych przestrzeniach. Dodatkowo, stosowanie rożka może zminimalizować interferencje z otoczeniem.
  • Przykłady projektów: Projekt kolumny „horn” może obejmować zoptymalizowany kształt rogu, który skutecznie kieruje dźwięk, zapewniając jednocześnie klarowność i siłę dźwięku w określonym obszarze.

Oba podejścia mają swoje miejsce w świecie audiofilii i profesjonalnego audio. Wybór pomiędzy kolumnami „point source” a „horn” zależy od zastosowania, preferencji słuchacza oraz warunków akustycznych danego środowiska.