RME FIREFACE 800 i 400 – to się nazywa dominacja

 

Mam zaszczyt przedstawić Wam doskonała serię interfejsów audio marki RME – FIREFACE

Od czasu wyprodukowania swojej pierwszej karty firma RME wykorzystuje układy FPGA (Field Programmable Gate Arrays – programowalne układy logiczne). W przeciwieństwie do zamkniętych struktur chipów (takich jak np. multimedialne kodeki), które oferują funkcje zaimplementowane przez ich producentów, układy FPGA mogą być dowolnie programowane, a ich konfiguracja/rekonfiguracja może być dokonywana na drodze programowej.
Współcześnie produkowane układy FPGA pozwalają już także na wykonywanie obliczeń, co sprawia, że mogą one bya wykorzystywane w charakterze DSP (Digital Signal Processing – cyfrowa obróbka sygnału). W wyspecjalizowanych zadaniach DSP realizowane przez odpowiednio zaprogramowane FPGA może się okazać znacznie bardziej wydajne niż w przypadku firmowych układów DSP.
Dla przykładu FPGA użyty w kartach/interfejsach RME potrafi obsłużyć 1456 wewnętrznych kanałów z częstotliwością 100MHz i kontaktować się z pamięcią z szybkością 1500MB/s. Potrafi też wyliczyć wartość szczytową i RMS dla 52 kanałów jednocześnie, a także obsłużyć 3 odbiorniki i 3 nadajniki ADAT oraz wysyłkę i odbiór sygnałów cyfrowych S/PDIF.

Obrazek

Takie możliwości jeszcze pare lat temu cieżko było wyobrazić sobie w najbardziej zaawansowanym studio – teraz jest to już dostępne w aplikacjach typu homerecordig…

 

RME FIREFACE 400

 

 

 

Interfejs Fireface 800 firmy RME zrewolucjonizował świat interfejsów audio komunikujących się z komputerem za pomocą portu FireWire. Teraz przyszedł czas na kontynuację tej rewolucji: Fireface 400 to nie tylko ?mniejszy brat? Fireface 800 – to nowe urządzenie zaprojektowane całkowicie od podstaw. Fireface 400 jest jedynym interfejsem w swojej klasie wyposażonym w funkcję aktywnej redukcji jittera, możliwość pracy w charakterze samodzielnego, nie połączonego z komputerem urządzenia, dającego dostęp do wszystkich funkcji kontrolnych bezpośrednio z poziomu panelu czołowego, dysponującym niezwykle elastycznym zestawem wejść i wyjść profesjonalnej jakości oraz niedoścignioną, 648-kanałową matrycą/routerem pracującym z częstotliwościami próbkowania równymi maks. 192 kHz.

http://stagefield.eu/wp-content/plugins/hot-linked-image-cacher/upload/record.org.il/images/big/FireFace_400_1_over.jpg

 

Jak zawsze, urządzenie firmy RME dysponuje zaskakującą liczbą funkcji i możliwości, wśród których znajdziemy:

  • 2 sterowane cyfrowo przedwzmacniacze mikrofonowe klasy high-end
  • 2 symetryczne wejścia uniwersalne dla sygnałów liniowych i instrumentalnych
  • technologię SteadyClock umożliwiającą maksymalną redukcję jittera i odświeżanie zegara
  • możliwość pracy bez połączenia z komputerem i sterowania z pomocą obrotowego enkodera i wyświetlacza
  • 54-poziomowy, sprzętowy miernik poziomów Peak/RMS
  • pełną mobilność dzięki zasilaniu pobieranemu z szyny komputera
  • oprogramowanie DIGICheck zawierające unikalny miernik RME i narzędzie analizy sygnałów
  • TotalMix: 648-kanałowy mikser pracujący z 42-bitową rozdzielczością wewnętrzną

Bazujący na procesorze DSP mikser TotalMix pozwala na w pełni niezależne komutowanie i miksowanie sygnałów pochodzących z wszystkich 18 kanałów wejściowych i wyjściowych do wszystkich 18 wyjść fizycznych. Można ponadto stworzyć do 9 całkowicie niezależnych sub-miksów stereo, które dają bezkonkurencyjne możliwości monitoringu. Unikalne cechy miksera to: możliwość kopiowania i wklejania ustawień, grupowanie i przeprowadzanie operacji na suwakach podgrup na grupach oraz niespotykane okno Matrix. Parametry miksera można kontrolować z pomocą komunikatów MIDI nawet podczas pracy w charakterze samodzielnego urządzenia. Ponadto, wewnętrzny układ DSP oblicza poziomy RMS i Peak dla wszystkich 54 kanałów audio bez zbędnego zatrudniania procesora głównego komputera.

Listę możliwości urządzenia uzupełniają wejście i wyjście WordClock [BNC] oraz 2 wejścia i wyjścia MIDI mieszczące się na dodatkowym kablu [DIN, 5-pin], dzięki którym Fireface 400 staje się kompletnym systemem audio bardzo wysokiej jakości.

Fireface 400 świetnie sprawdzi się jako przenośne urządzenie typu ?wszystko w jednym? dzięki szerokim możliwościom współpracy z najróżniejszymi typami zasilania. Dołączony zasilacz akceptuje napięcia zasilające z przedziału 100 – 240 V, przez co interfejs może pracować w dowolnym miejscu na świecie. Ponadto, dzięki przełącznikowi ulokowanemu na płycie tylnej, można zmusić interfejs do pracy z zasilaniem pobieranym bezpośrednio z portu FireWire. W celu uniknięcia potencjalnych problemów, zarówno układy zasilania, jak i układy zabezpieczające współpracujące z portem FireWire zostały specjalnie zaprojektowane i przeszły długotrwałe testy.

Wejścia i wyjścia analogowe

8 wejść i wyjść [symetrycznych, wyjście 7/8 niesymetryczne] z programowo sterowanymi przełącznikami poziomów referencyjnych [-10 dBV, +4 dBu, Lo/HiGain], które w domenie analogowej zostały zrealizowane na elementach dyskretnych gwarantują najwyższą dynamikę i bezkompromisową jakość. Na płycie czołowej Fireface 400 ulokowano 2 symetryczne wejścia mikrofonowe z poziomem wejściowym sterowanym cyfrowo i indywidualnie załączanym zasilaniem Phantom +48V, wykonane na złączach Combo [XLR/TRS] firmy Neutrik. Wejścia te mogą być również wykorzystywane jako dodatkowe wejścia liniowe. Wbudowane przedwzmacniacze dysponują maksymalnym wzmocnieniem równym 65 dB regulowanym w zakresie 55 dB ze skokiem równym 1 dB. Wybitne parametry szumowe uzyskiwane przy małych wartościach wzmocnienia oraz ekstremalnie mały poziom zniekształceń harmonicznych pozwala przedwzmacniaczom z powodzeniem konkurować z profesjonalnymi przedwzmacniaczami studyjnymi, których cena wielokrotnie przekracza cenę całego interfejsu Fireface 400. Co ważne, ustawienia wszystkich poziomów są w 100% powtarzalne i mogą być w niezwykle wygodny sposób sterowane programowo.

Wejścia 3 i 4 to niezwykle elastyczne, symetryczne wejścia uniwersalne. Po pierwsze, funkcjonują one w identyczny sposób jak wejścia 5 – 8 znajdujące się na płycie tylnej i mogą być skonfigurowane do współpracy z sygnałami o standardowych poziomach studyjnych [+4 dBu, LoGain]. Ponadto impedancja wejściowa może być przełączana pomiędzy 10 kOhm [dla sygnałów o poziomie liniowym] a 470 kOhm [sygnały instrumentalne]. Dodatkowo istnieje możliwość wzmocnienia sygnałów trafiających do tych wejść o maks. 18 dB w krokach równych 0,5 dB. Nie ma zatem sygnału, dla którego nie dałoby się perfekcyjnie skonfigurować tych wejść.

Wejścia 5 – 8 ulokowane na płycie tylnej pracują z poziomami -10 dBV, +4 dBu i LoGain, które można wybrać w oknie ustawień. Pełne wysterowanie w dziedzinie cyfrowej uzyskuje się odpowiednio dla sygnałów o poziomach: +2 dBV, +13 dBu i +19 dBu. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku symetrycznych wyjść analogowych 1 – 6 znajdujących się na płycie tylnej. Wyjście słuchawkowe, przypisane do kanałów 7/8 oferuje wysoki poziom głośności podczas współpracy ze słuchawkami niskoimpedancyjnymi. Ponadto wszystkie wyjścia mogą pracować jako wyjścia monitorowe z wykorzystaniem funkcji ASIO Direct Monitoring.

Wejścia i wyjścia cyfrowe

Optyczne wejścia i wyjścia ADAT pozwalają na podłączenie dodatkowych procesorów efektów, mikserów lub zewnętrznych przetworników. Wszystkie kanały ADAT są dostępne jednocześnie razem z kanałami analogowymi, dzięki czemu – wykorzystując dodatkowy konwerter ADI-8 DS lub przedwzmacniacz OctaMic D – zyskujemy dostęp do 16 analogowych kanałów wejściowych i wyjściowych [12 przy częstotliwości próbkowania 96 kHz]. Koaksjalne złącze S/PDIF, które jest w pełni kompatybilne również z formatem AES/EBU [podobnie, jak w innych urządzeniach RME] może pracować z częstotliwościami próbkowania do 192 kHz. Oznacza to, że przy tej częstotliwości próbkowania użytkownik ma bezpośredni dostęp do 8 analogowych i dwóch cyfrowych wejść i wyjść audio. Sygnał w formacie S/PDIF jest również dostępny na wejściu i wyjściu optycznym i – co jest ewenementem w skali światowej – można tu również pracować z częstotliwością próbkowania równą 192 kHz.

Cechy

Dzięki wewnętrznej pamięci Flash wszystkie ustawienia, w tym ustawienia miksera TotalMix są wczytywane w momencie uruchamiania interfejsu. Fireface 400 może zatem być konfigurowany i używany jako samodzielne urządzenie nie podłączone do komputera. W tym wypadku może m.in. pracować jako: submikser, przetwornik A/D i D/A, mikser słuchawkowy, konwerter formatów, przedwzmacniacz instrumentalny lub mikrofonowy, mikser monitorowy i wiele innych.

Interfejs Fireface 400 został wyposażony w unikalną technologię SteadyClock przeznaczoną do sprawowania kontroli nad zegarem i synchronizacją. Dzięki niej urządzenie może służyć jako źródło referencyjnego sygnału zegarowego dla całego studia. Technologia SteadyClock odświeża sygnały zegarowe, usuwa jitter oraz dba o optymalną jakość konwersji gwarantując wyśmienitą jakość dźwięku całkowicie niezależną od jakości zegara referencyjnego.

SteadyClock pozwala ponadto na swobodną kontrolę częstotliwości próbkowania. W ustawieniach zawarto możliwość bezpośredniego wyboru najczęściej wykorzystywanych częstotliwości próbkowania w świecie audio i wideo. Dodatkowo, z pomocą dwóch suwaków można płynnie zmieniać częstotliwość próbkowania w czasie rzeczywistym w zakresie +/-4% i +/-0,4%.

Fireface 400 korzysta z własnej technologii FireWire firmy RME, która została zoptymalizowana pod kątem zastosowań audio [RME jest firmą, która nie korzysta z obcych rozwiązań w zakresie transmisji sygnałów audio przez złącze FireWire]. Pożądane minimum zapasu mocy, specjalne adaptacje sprzętowe wykonane pod kątem sygnałów audio oraz nowa koncepcja bufora niskiej latencji pozwalają uzyskać niezwykłą wydajność i kompatybilność niespotykaną dotąd w urządzeniach FireWire. Do najważniejszych cech należy zaliczyć zmianę opóźnień w mniej wymagających operacjach, możliwość zmniejszenia opóźnień aż do 1 ms oraz natychmiastową reakcję na zmiany częstotliwości próbkowania. Co ważne, interfejs nie jest urządzeniem zamkniętym, dzięki czemu poprzez update pamięci Flash możliwe jest dodawanie kolejnych modyfikacji, optymalizacji i nowych funkcji.

Fireface 400 dysponuje również drugim portem FireWire pozwalającym na pracę w charakterze huba. Dzięki temu do jednego portu FireWire można podłączyć kilka urządzeń pracujących równolegle. Znany i ceniony interfejs Fireface 800 pracuje na tych samych sterownikach dając dostęp do własnych ustawień miksera.

więcej informacji

 

 

RME FIREFACE 800

56-kanałowy Interfejs Audio FireWire, 24-bity/192 kHz

Po przeszło 2 latach intensywnej pracy wybitnego zespołu inżynierów, firma RME prezentuje Fireface 800, najlepszy na świecie interfejs audio FireWire.
Cechy, takie jak: możliwość użycia do 56 kanałów record/playback, częstotliwość próbkowania do 192 kHz, nowoczesne złącze FireWire 800 przekonują, że jest to bezkonkurencyjny, high-end’owy oraz super szybki interfejs audio FireWire.

Jak nazwa wskazuje Fireface 800 łączy się z komputerem przy pomocy portu FireWire [w wersji 800 lub 400] i dzięki temu nie wymaga dodatkowej karty PCI lub PCMCIA. Jest to zewnętrzny interfejs w obudowie Rack o wysokości 1U. Fireface 800 łączy w sobie najnowsze oraz sprawdzone rozwiązania technologiczne innych produktów RME z najszybszą technologią FireWire.
Jakość sygnału audio z renomowanej już serii przetworników ADI-8, preampy mikrofonowe z QuadMic i OctaMic, Technologia TotalMix z serii produktów Hammerfall DSP, wieloletnie doświadczenie w programowaniu skutecznych i niezawodnych driverów, kompatybilność z DIGICheck to połączenie najlepszych cech urządzeń RME. Wszystko to gwarantuje topową jakość oraz stabilną pracę nowego systemu audio firmy RME.
Fireface 800 oferuje najlepiej dopracowane wejście instrumentalne, jakie można znaleźć w interfejsach audio, wysokiej jakości wyjście słuchawkowe oraz odstęp od szumu na poziomie 119 dBA – typowe dla RME !

 

http://stagefield.eu/wp-content/plugins/hot-linked-image-cacher/upload/record.org.il/images/big/Fireface800_over.jpg

Wejścia i Wyjścia Analogowe

Bazą do budowy Fireface 800 był sprawdzony i niezawodny Multiface.8 symetrycznych wejść oraz 8 wyjść analogowych z programowo kontrolowanym poziomem [-10 dBV, +4 dBu, HiGain], zbudowanych oczywiście z elementów dyskretnych i pracujących w domenie analogowej, gwarantuje najwyższy zakres dynamiki oraz referencyjną jakość brzmienia. Dodatkowo, można osobno regulować poziomy dla przedwzmacniaczy mikrofonowych i wyjścia słuchawkowego. Wszystkie ustawienia mogą być kontrolowane z poziomu oprogramowania komputerowego. Interfejs został wyposażony w najnowsze przetworniki A/D i D/A 24-bity/192 kHz, zatem wszystkie procesy obróbki sygnału audio [wejścia/wyjścia audio] odbywają się z maksymalną częstotliwością próbkowania do 192 kHz oraz dynamiką 119 dBA, również na wyjściu słuchawkowym! Umieszczone na panelu przednim wyjście słuchawkowe zapewnia dużą głośność na nisko impedancyjnych słuchawkach i umożliwia odsłuch również z kanałów 9/10. Dlatego wyjście słuchawkowe może być używane równolegle z ASIO Direct Monitoring.

Na panelu przednim Fireface 800 znajdują się 4 symetryczne wejścia mikrofonowe wykonane w technice dyskretnej [klasa A] z oddzielnymi włącznikami phantom 48V. Obok każdego preampu znajdują się 4 wejścia jack, które można wymiennie traktować jako dodatkowe wejścia liniowe z regulacją zakresu gain do 50 dB! Ciekawostką jest możliwość łączenia sygnału z obu wejść jednocześnie na każdym z 4 kanałów [mikrofonowe i liniowe na przednim panelu].
Dwa z czterech wejść mikrofonowych są zawsze dostępne jako kanały 9 i 10, pozostałe dwa mogą być używane razem z lub zamiast wejść 7 i 8. W przypadku kanałów 7 i 8 można również łączyć sygnał z wejść na panelu przednim oraz tylnym.

Wejście Instrumentalne

Fireface 800 posiada unikalne wejście instrumentalne Hi-Z, oferujące bezprecedensową jakość i elastyczność podczas nagrywania gitary lub basu. Soft-limiter, który został specjalnie dostosowany do współpracy z instrumentami muzycznymi, zabezpiecza przed przesterowaniem sygnału na przetworniku A/D.
Limiter nie pracuje bez zniekształceń, a raczej celowo tworzy parzyste zniekształcenia harmoniczne. Dzięki płynnej reakcji na poziom sygnału oraz celowemu tworzeniu harmonicznych, sygnał wejściowy może być kompresowany [płynna regulacja] w zależności od gustu. Limiter może być użyty jako distortion z brzmieniem charakterystycznym dla sygnałów osiąganych na układach lampowych. Dodatkowo można włączać układ Drive, który pozwala uzyskać głęboki przester gitarowy. Można również użyć niezależny filtr Speaker Emulation, który wycina niskie i wysokie częstotliwości zakłóceń, gwarantując optymalną jakość dźwięku podczas nagrywania „prosto w komputer” lub w przypadku monitoringu poprzez mikser. Sygnał gitary, czy basu nie jest nieodwracalnie przetwarzany, ale przygotowany bezpośrednio do dalszej obróbki w programie audio. Tak więc można później użyć znane i renomowane plug-iny symulujące wzmacniacze gitarowe.

Wejścia i Wyjścia Cyfrowe

Dwa porty ADAT pozwalają na podłączenie urządzeń efektowych, cyfrowych mikserów lub zewnętrznych przetworników. Oczywiście, dodatkowe 16 kanałów poprzez ADAT działa jednocześnie z podstawowymi kanałami analogowymi. Używając dwóch dodatkowych ADI-8 DS, możemy uzyskać 26 wejść oraz wyjść analogowych. W przypadku stosowania systemu S/MUX, uzyskamy 18 kanałów pracujących z częstotliwością 96 kHz. Interfejs cyfrowy S/PDIF pracuje aż do częstotliwości 192 kHz, tak więc można użyć 10 wejść i wyjść analogowych oraz 2 wejścia i wyjścia cyfrowe z częstotliwością próbkowania 192 kHz. Drugi port ADAT może pracować wymiennie jako S/PDIF optyczny z częstotliwością do 192 kHz – oto kolejny przykład innowacyjnego rozwiązania firmy RME.

Podstawowe Możliwości

Wszystkie wejścia i wyjścia działają jednocześnie!
[w przypadku rejestracji z częstotliwoscią 192 kHz złącza ADAT są nieaktywne]. Na przykład wejście instrumentalne 1 działa wymiennie z wejściem liniowym 1 na tylnym panelu lub razem z nim. Podobnie gniazda TRS jack na tylnym panelu oraz gniazda XLR wejść mikrofonowych mogą być używane jednocześnie. Podsumowując, do Fireface 800 można podłączyć 35 różnych źródeł sygnału i nagrywać je na 28 oddzielnych śladach w komputerze!

Dzięki technologii opartej na DSP w mikserze TotalMix, wszystkie wejścia i wyjścia mogą być dowolnie miksowane oraz przepinane między sobą wewnątrz karty. Jest to znakomite rozwiązanie, pomocne przy miksach. Można użyć do 14 kompletnie niezależnych stereofonicznych submiksów. Każdy z kanałów wyjściowych miksera, który jest pojedynczym kanałem submixu, może być nagrywany wewnętrznie bez potrzeby zewnętrznego przepinania kabli.

Dzięki wewnętrznej pamięci Flash, wszystkie ustawienia TotalMix są zapamiętywane i dostępne podczas działania całego systemu bez potrzeby jego resetowania przy każdorazowej zmianie parametrów. Po wprowadzeniu dowolnych ustawień Fireface 800 może pracować w trybie stand-alone [bez potrzeby podłączania do komputera] jako mikser, przetwornik A/D D/A, mikser słuchawkowy, konwerter formatów, przedwzmacniacz instrumentalny lub mikrofonowy, mikser monitoringu i w wielu innych zastosowaniach.

Fireface 800 wyposażono w technologię SteadyClock, unikalną cechę wprowadzoną przez RME. Pozwala ona na uzyskanie super stabilnego zegara taktującego cały system audio w studio. SteadyClock odświeża sygnały synchronizacyjne, usuwa jitter, dbając jednocześnie o optymalną jakość konwersji. Funkcja ta gwarantuje niewiarygodną perfekcję brzmienia sygnału audio, niezależną od zakłóceń powstających w komputerze

SteadyClock pozwala FireFace 800 dowolnie kontrolować częstotliwość próbkowania. Panel sterowania zapewnia wsparcie dla większości wariantów częstotliwości próbkowania stosowanych w branży audio oraz video. Dodatkowo możemy użyć dwóch regulatorów w celu ustawienia dowolnej częstotliwości próbkowania w czasie rzeczywistym, w zakresie +/- 4% oraz +/- 0.4%.

Na tylnym panelu urządzenia umieszczono slot na opcjonalne rozszerzenie Time Code [TCO] do synchronizacji LTC z urządzeniami video. Dzięki SteadyClock, Fireface 800 nie tylko wysyła dokładną synchronizację video, ale bardzo „czysty” WordClock z niskim jitter’em.

Firma RME zastosowała w Fireface 800 własną technologię FireWire, gruntownie zoptymalizowaną do pracy z audio. Specjalna adaptacja sprzętu oraz nowa koncepcja bufora audio umożliwiają odpowiednią wydajność urządzenia, jak i niemożliwą wcześniej do uzyskania, niewiarygodnie małą latencję wynoszącą tylko 1 ms !!!.

W Fireface 800 wbudowano drugi port FireWire z funkcją huba, obsługujący tryb bi-lingual dla pełnej kompatybilności z FireWire 400 oraz dodatkowy port FireWire 400.
Na jednym złączu FireWire 800 można podłączyć równolegle kilka interfejsów Fireface 800.

Reasumując.
Różnorodność i ilość dostępnych wejść oraz wyjść, znakomita jakość brzmienia, niezawodność driver’ów z niewiarygodnie niska latencją oraz solidność wykonania, z jakiej znana jest niemiecka firma RME, uprawniają do stwierdzenia, że Fireface 800 jest najlepszą kartą audio na świecie.

więcej informacji