DENON DN-HD2500 – Przygotowanie plików mp3

I. Wstęp

Aby swobodnie korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest DENON DN HD-2500 niezbędne jest wręcz wcześniejsze przygotowanie swojej kolekcji utworów MP3. Dobrze byłoby to wykonać jeszcze przed zakupem odtwarzacza, tak abyśmy nie byli zaskoczeni i gonieni później terminami. Przygotowanie całej kolekcji mi osobiście zajęło ok. 3 miesiące, także całkiem sporo.

II. Niezbędne aplikacje

Aby przygotować swoją kolekcję niezbędne będzie nam kilka aplikacji (większość bezpłatnych), mianowicie:

  • – zgrywanie płyt CD do formatu WAV: Exact Audio Copy (bezpłatny),
  • – edycja plików audio: mp3Trim (bezpłatny) oraz Audacity (bezpłatny), ew. jego komercyjne odpowiedniki,
  • – kodeki MP3: Fraunhofer IIS (płatny) lub LAME (i jego odmiany, np. winLAME, bezpłatny),
  • – Odtwarzacz plików audio: Nullsoft Winamp (bezpłatny),
  • – dycja tag’ów MP3: Mp3tag (bezpłatny).

Każdy z tych programów (za wyjątkiem kodeka Fraunhofer, który niestety jest płatny) możesz od razu pobrać na swój dysk, klikając nazwę odpowiedniego programu.

UWAGA! Kolejność wykonywania niżej wymienionych punktów nie jest przypadkowa! Jeśli nie chcesz wykonywać 2 razy tych samych czynności trzymaj się instrukcji.

III. Zgrywamy swoje płyty do postaci WAV

Konfiguracja:

  1. 1. Instalujemy aplikację Exact Audio Copy (EAC). Po uruchomieniu program przy pomocy kreatora wykrywa napędy optczne i sugeruje najbardziej odpowiedni do tego celu,
  2. 2. Wchodzimy do menu EAC | Opcje EAC'a, następnie przechodzimy do zakładki Folder. W polu Używaj tego folderu podajemy gdzie chcemy przechowywać zripowane pliki WAV, następnie klikamy OK,
  3. 3. Możemy również poustawiać inne opcje EAC’a wg. upodobań (takie jak np. komunikacja z bazą freedb), ja jednak pozostawiam to do Waszej dyspozycji.

Zgrywanie płyt

  1. 1. Wkładamy płytę którą chcemy przekształcić do WAV,
  2. 2. Po wyświetleniu interesujących Nas utworów klikamy przycisk WAV znajdujący się po lewej stronie,
  3. 3. W tym momencie program zaczyna zgrywać zaznaczone ścieżki, które następnie znajdą się w katalogu, który wcześniej wybraliśmy,

IV. Edycja plików WAV

Po zgraniu płyt do WAV, bardzo często występuje cisza na początku i końcu utworu. Aby ją usunąć potrzebujemy aplikacji pokroju Audacity lub pokrewnej (np. Adobe Audition).

  1. 1. Wczytujemy wybrany plik do edycji,
  2. 2. Zaznaczamy fragmenty na początku i/lub końcu utworu gdzie występuje owa cisza, następnie klikamy klawisz DELETE,
  3. 3. Zapisujemy plik wyjściowy.
  4. Przed zapisem możemy oczywiście skorzystać z innych dobrodziejstw w postaci filtrów, np. odpowiednio podnieć głośność utworu, jeśli był on wcześniej zbyt cicho nagrany (co jest na szczęście dosyć rzadkim zjawiskiem wśród dzisiejszych płyt, jednak się zdarza).

V. Edycja plików MP3

Jeśli posiadamy w swojej kolekcji pliki MP3 już wcześniej przekonwertowane przez nas do formatu MP3, możemy użyć aplikacji mp3Trim, która nam wykona półautomatycznie przycinanie (w postaci usuwania ciszy na początku i na końcu utworu). Aplikacja jest na tyle prosta i intuicyjna, więc myślę, iż jej opis jest wręcz zbędny.

VI. Konwertujemy pliki WAV oraz pliki MP3 VBR do MP3 CBR

Do tego celu niezbędny nam będzie odpowiedni kodek MP3. Osobiście polecam: Fraunhofer IIS (został stworzony właśnie przez firmę, która stworzyła format MP3 i ku temu bym się skłaniał przy wyborze) ewentualnie LAME (i jego bezpłatne odmiany). O ile w przypadku tego pierwszego możemy mieć niemal 100% pewności, że utwór zakodowanym tym kodekiem będzie w pełni zgodny ze standardem MP3 do tego bardzo wysokiej jakości, o tyle w przypadku kodeka LAME (w sumie najpopularniejszego na rynku) rzecz ma się nieco inaczej. Materiał nim zakodowany nie jest tak do końca zgodny z pierwowzorem. Przewagą LAME jest szybkość kodowania materiału. Który wybierzesz – to już Twoja decyzja. Z tego co mi wiadomo sprzęt był dosyć gruntownie przetestowany zarówno pod kątem kodeka Fraunhofer IIS, jak i LAME. Osobiście używam kodeka Fraunhofer IIS i nigdy nie miałem z nim problemów.

Kodowanie do formatu MP3 przy pomocy kodeka Fraunhofer IIS

W przypadku kodeka Fraunhofer IIS niezbędny będzie nam również doskonale wszystkim znany odtwarzacz Nullsoft Winamp. Po zainstalowaniu kodeka, którego instalacja jest wręcz banalna, uruchamiamy Winamp’a, następnie:

  1. 1. Wczytujemy do niego listę plików WAV, bądź MP3 (zakodowanych w formacie VBR bądź też innymi niesprawdzonymi kodekami), które chcemy przekonwertować do formatu MP3 akceptowalnego przez DN HD-2500 ,
  2. 2. Wchodzimy w menu Winamp | Options | Preferences..., następnie z listy po lewej wybieramy Plug-ins | Output, zaznaczamy Nullsoft Disk Writer plug-in, klikamy przycisk Configure,
  3. 3. W nowo otwartym oknie w polu Directory wybieramy folder, w którym Winamp zapisze nam materiał wyjściowy,
  4. 4. W polu Conversion wybieramy próbkowanie oraz bitrate w jakim utwór ma zostać zakodowany. Ważne jest aby się trzymać próbkowania 44.1 kHz (gdyż tylko takie obsługuje DENON DN HD-2500). Bitrate wybieramy według swojego uznania i potrzeb (im większy tym wyższa jakość nagrania). Pamiętajmy jednak, że w przypadku plików MP3 które mają niższy bitrate, niż chcemy wybrać z listy zmiana ta nie przyniesie nam pożądanego rezultatu poza zwiększeniem objętości pliku (jakość się nie podniesie – „Z pustego i Salomon nie naleje”),
  5. 5. Klikamy OK, OK oraz Close,
  6. 6. Odznaczamy opcję Toggle Repeat w głównym oknie programu,
  7. 7. Na liście, zaznaczamy pierwszy utwór i klikamy Enter.
  8. W tym czasie zaczyna się kompresja do formatu MP3. Komputer może nieco zwolnić, ze względu na dosyć mocno obciążający proces kompresji. Po zakończonej kompresji wszystkie pliki będą widoczne w katalogu, który wcześniej wybraliśmy w programie.

Kodowanie do formatu MP3 przy pomocy kodeka winLAME

Jeśli chodzi o kodeka LAME, proponowałbym jego odmianę winLAME (jest dużo prostsza w obsłudze.

  1. 1. Do głównego okna programu dodajemy wszystkie pliki, które chcemy skompresować. Klikamy Next,
  2. 2. W nowym oknie w polu Output Module wybieramy LAME mp3 Encoder,
  3. 3. W polu Output Location wybieramy folder gdzie mają zostać zapisane utwory skompresowane do formatu MP3. Klikamy Next,
  4. 4. W Polu Preset List wybieramy Custom settings oraz klikamy Next.
  5. 5. W polu Encoding Quality wybieramy High.
  6. 6. W polu Bitrate wpisujemy tylko którąś z podanych wartości (innych DENON nie obsługuje): 32, 64, 96, 112, 128, 160, 192, 224, 256, 320. Im wyższa liczba (bitrate), tym jakość końcowa utworu będzie bliższa oryginałowi.
  7. 7. Zaznaczamy również pole Constant Bitrate. Klikamy Next i Play. Po zakodowaniu całego materiału Exit.

VII. Edycja tag’ów MP3 za pomocą oprogramowania Mp3tag

Kiedy już skompresowaliśmy już wszystkie pliki do formatu MP3, wypadałoby zająć się ich dokładnym opisaniem. Do tego celu posłuży nam dosyć popularny program Mp3tag.

Konfiguracja:

  1. 1. Wchodzimy w Menu Narzędzia | Opcje,
  2. 2. Wybieramy po lewej stronie Znaczniki (Tagi) | Mpeg,
  3. 3. Po prawej stronie w polu Zapisz wybieramy ID3v2.3 ISO-8859-1,
  4. 4. Klikamy OK,
  5. 5. Klikamy prawym przyciskiem myszy na belce z tytułami kolumn, następnie Dostosuj kolumny...
  6. 6. Klikamy po prawej stronie pole Tytuł,
  7. 7. Następnie Nowe ustawienia,
  8. 8. W polu po prawej stronie wpisujemy: Nazwa: BPM, Wartość: %bpm%, Pole: %bpm%,
  9. 9. Klikamy OK.

Edycja tag’ów:

  1. 1. Przy pomocy przycisku Zmień folder znajdującego się na górnej belce, wybieramy folder, w którym znajdują się nasze pliki mp3, następnie klikamy OK,
  2. 2. Po wyświetleniu listy plików najwygodniej byłoby usunąć istniejące już tag’i, zaznaczając całą listę i klikając prawym przyciskiem myszy Usuń znacznik.
  3. 3. Nazwy plików powinniśmy posiadać w formacie „Artysta - Tytuł” (pomiędzy myślnikiem z jednej i drugiej strony powinna być dokładnie jedna spacja),
  4. 4. Należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość liter i ich ilość (spacje również są niezmiernie ważne!), np. „Tim Le El”, „Tim le El” i „Tim Le El ” (ze spacją na końcu) to nie to samo i mimo podobnie wyglądających nazw DENON DN-HD2500 będzie ich traktował jako 3 różnych artystów, co później może robić problem przy wyszukiwaniu (odtwarzacz klasyfikuje wszystkie utwory danego artysty w jedno miejsce i później ma możliwość wyświetlenie wszystkich jego utworów w jednym miejscu)
  5. 5. Kiedy mamy już gotowe nazwy plików, zaznaczamy je wszystkie, klikamy na nich prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu kontekstowego Konwersja | Nazwa pliku - Znacznik (Tag),
  6. 6. W nowo otwartym oknie wpisujemy %artist% - %title% i klikamy OK,
  7. 7. Uzupełniamy pozostałe tag’i za wyjątkiem BPM, ze szczególnym naciskiem na tag Genre (tak aby można było łatwiej wyszukiwać utwory). Przy uzupełnianiu tag’ów obowiązują dokładnie te same zasady co w pkt. 4.

VIII. Ostateczne przeniesienie plików do odtwarzacza

Tak przygotowany materiał możemy już wrzucić do naszego DENON DN-HD 2500 przy pomocy aplikacji DENON DJ Music Manager. Po przerzuceniu możemy jeszcze zaznaczyć wszystkie utwory i wybrać z menu File | AutoBPM. Wtedy to do każdego utworu zostanie dodana informacja o tempie utworu (BPM), z pewnością przydatna opcja do funkcji efektora. Nie należy się ją jednak aż tak mocno sugerować podczas grania. Jest to wartość orientacyjna! Pamiętajcie – zawsze gramy na słuch :)

Enjoy!!!


źródło: denondj.pl – Kamil Kiersnowski